Pokud pracujete v Německu, je pro vás důležité vědět, zda máte povinnost podávat daňové přiznání. Jak se říká, neznalost neomlouvá, a proto vám přinášíme tento článek. Nejčastěji vás zajímá, jestli musíte podávat německé daně, zda se vám to vyplatí a jakou částku byste případně dostali zpět. Pojďme se na to postupně podívat.
Kdy mám povinnost podávat daňové přiznání?
Obecně platí, že zaměstnanci s nízkým příjmem do 10 908 EUR (pro rok 2023) nemusí podávat daňové přiznání. Pokud tuto částku překročíte, měli byste znát podmínky, za kterých vám vzniká povinnost daňové přiznání podat, a současně vědět, že při jejím nedodržení vám finanční úřad v Německu může udělit nemalou pokutu.
Faktory určující povinnost podat v Německu daňové přiznání:
● daňová třída 3 a 6, nebo kombinace daňových tříd 3 a 5,
● příjmy nad 410 EUR z Kurzarbeitu, Elterngeldu, Insolvenzgeldu, Arbeitslosengeldu, Krankengeldu (AOK) a tzv. náhrady mzdy,
● práce v Německu jako OSVČ,
● příjem z odstupného,
● obdržení úlevy na dani, tzv. Freibetrag.
Pokud se vás týká jeden nebo i více z výše uvedených bodů, měli byste zpozornět a v ideálním případě kontaktovat daňového poradce.
Kdy se vyplatí podat daňové přiznání dobrovolně?
Můžete se však ocitnout v situaci, kdy je vaše daňová třída 1 a netýká se vás žádná výše uvedená podmínka. V tomto případě je tedy možné, že nebudete mít povinnost podat daně v Německu, ale je pravděpodobné, že by se vám to vyplatilo.
Podání daní pro vás bude zpravidla výhodné, pokud máte vysoké cestovní náklady (jezdíte do práce více než 20 km), nepracovali jste v Německu celý rok nebo jste např. souběžně s prací i studovali.
Jaký je termín pro podání daňového přiznání?
V případě uplynulého roku 2022 byl termín pro podání německého daňového přiznání stanoven na 2. října 2023. Pokud spadáte do skupiny zaměstnanců s povinností podat daňové přiznání, měli byste počítat s rizikem udělení pokuty za pozdní podání či s vyměřením zdanitelných příjmů finančním úřadem, tzv. Schätzung, kdy finanční úřad vyměří daň sám, zpravidla nevýhodně.
Rozhodně to ale neznamená, že je vše ztraceno. V Německu máte možnost podat daňové přiznání až 4 roky zpětně.
Jak to vypadá v praxi?
Milan ze Sokolova jezdí za prací do Marktredwitz už více než 4 roky. O tom, že by si mohl podat daňové přiznání v Německu, dlouhou dobu netušil. Poté se ale o této možnosti dozvěděl od svého kolegy, pro kterého naši účetní v SCH-EKONOM už daňové přiznání několikrát úspěšně zpracovali a podali. Milan se tak okamžitě rozhodl ve spolupráci s námi daňové přiznání podat za všechny uplynulé 4 roky. Přeplatek na dani, tzv. vratka, činil v jeho případě 2 000 EUR, které mu následně přišly na bankovní účet.
Které dokumenty potřebujete?
Vše začíná vyplněním našeho osobního dotazníku. Poté doložíte potřebné doklady, konkrétně Lohnsteuerbescheinigung, tedy vaše příjmy na území Německa, a potvrzený formulář EU/EWR. Pak už necháte vše na nás, daňová přiznání a žádosti podáme my. Tzv. vratku můžete na svém bankovním účtu očekávat přibližně do 16 týdnů od podání daní.
Mějte v budoucnu své německé daně pod kontrolou
Německé daně jsou pro nás každodenní agendou, se kterou rádi pomůžeme i vám. Kontaktujte nás nebo si rezervujte svůj termín online a zjistěte, zda se vám také vyplatí podat si daňové přiznání v Německu. Vyřešte s námi své německé daně snadno a včas.
Comments